Wszyscy są przyzwyczajeni do powszechnie stosowanych formatów kompresji plików graficznych takich jak JPG, PNG czy GIF. Format WebP został opracowany przez firmę Google i swoją prezentację miał już niemal 10 lat temu co w cyfrowym świecie wydaje się być całą epoką. Mimo to wciąż format ten nie zyskał dużej popularności czy chociażby świadomości czym jest i jakie ma zalety.

Zalety WebP

Podstawową zaletą w stosunku np. do jpg jest możliwość uzyskania mniejszego rozmiaru pliku przy zachowaniu tej samej jakości lub analogicznie zachowanie lepszej jakości przy tym samym rozmiarze zdjęć. Przeważnie można uzyskać 20-40% mniejszy rozmiar pliku. Jeżeli na jednej stronie sklepu internetowego zdjęć produktowych jest bardzo dużo to nawet niewielka zmiana rozmiaru pliku znacząco wpływa na szybkość ładowania się strony a to przekłada się na lepsze odczucia użytkownika korzystającego ze sklepu a także na pozycję w wynikach organicznych.
Jednym z zaleceń przy sprawdzaniu prędkości strony np. narzędziem Google Page speed jest sugestia by zastąpić stare formaty plików takie jak PNG czy JPG nowym formatem Webp. Co w sumie nie powinno dziwić, Google lubi promować swoje technologie zwłaszcza gdy są lepsze od wcześniej stosowanych.

Wady WebP

Podstawową wadą jest to, że nie wszystkie przeglądarki internetowe obsługują ten format plików co rodzi konieczność stosowania jednocześnie plików jpg oraz WebP, które będą wyświetlane zamiennie w zależności od wyszukiwarki z jakiej korzysta odwiedzający. Aktualnie format plików WebP jest wspierany przez takie wyszukiwarki jak Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera a także od niedawna przez Microsoft Edge czyli przez wyszukiwarki z których korzysta zdecydowana większość internautów. Niestety format WebP nie jest jeszcze wspierany przez wyszukiwarkę Safari od Apple.

Czy warto zdjęcia produktowe konwertować do formatu WebP?

Odpowiedź jest prosta – warto. Zwłaszcza, że wiele popularnych platform jak np. PrestaShop czy WordPress umożliwiają konwersję plików jpg do WebP przy pomocy jednego dodatkowego modułu/wtyczki.