Bardzo często przy zapytaniach o wycenę odpisujemy w wiadomościach, że koszt zdjęć jest zależny od ich jakości a ta z kolei jest bezpośrednio zależna od tego, ile czasu przeznaczymy na przygotowanie produktu tj. odpowiednie ustawienie, dopasowanie oświetlenia, retusz czy postprodukcję. W przypadku bardziej skomplikowanych zdjęć konieczne jest łączenie kilku kadrów w finalne zdjęcie. Na jednym ujęciu mamy poprawnie oświetloną etykietę, na innym korek a na jeszcze innym buteleczkę. Dopero połączenie tych wszystkich ujęć jest finalnym kadrem, który otrzymuje klient. W skrócie, lepsze zdjęcia wymagają od nas dużo więcej pracy, co niesie za sobą również większe koszty. W przypadku produktów premium wygląd zdjęć ma duże znaczenie nie tylko dlatego, że lepsze zdjęcia bardziej zachęcają do zakupu ale również budują wizerunek i postrzeganie marki. W przypadku tańszych produktów, które nie są sprzedawane w dużych ilościach rozsądniejszym wyborem będą bardziej budżetowe zdjęcia. Tańsze wersje mogą się również sprawdzić w przypadku produktów, gdzie zdjęcie ma mieć tylko funkcję poglądową np. na użytek wewnętrzny. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć wykonanych w wersji budżetowej, czyli tańszej oraz dla porónania starannie wyretuszowane, oświetlone i obrobione zdjęcia. Często to właśnie retusz i postprodukcja pochłaniają olbrzymią ilość czasu i wpływają na finalny wygląd zdjęcia.

Poniżej znajdują się nasze zdjęcia niemal identycznych produktów. Te z lewej strony zostały wykonane w najtańszej, budżetowej wersji natomiast te z prawej to starannie dopracowane packshoty.

Poniżej znajduje się metalowy element. W tym przypadku różnica wynika wyłącznie z retuszu. Zdjęcie z prawej strony zostało starannie wyretuszowane, z produktu zostały usunięte drobne niedoskonałości, obicia, przebarwienia. Produkt z lewej strony został jedynie wycięty z tła i umieszczony na idealnie białym tle. Ten z prawej ma dodatkowo pod sobą delikatne lustrzane odbicie.

W przypadku odzieży często stosuje się trik polegający na kopiowaniu jednej strony i wklejaniu na drugą tak by odzież była idealnie symetryczna. Czasem są również zagniecenia i załamania materiału, które występują naturalnie a których nie da się wygładzić podczas prasowania czy układania ubrań. Można je wygładzić podczas retuszu jak te w kapturze poniżej. Chcąc zachować naturalny wygląd można zachować część marszczeń np. na rękawach lub mogłyby być również idealnie wygładzone. Sznurki w tej bluzie mimo starań nie chciały się wyprostować dlatego też w wersji po prawej stronie zostały wyprosotowane w postprodukcji.